    3. W13-545VS --- 13" Trailer Wheel, 5 on 4-1/2"
    W13-545VS --- 13" Trailer Wheel, 5 on 4-1/2" W13-545VS --- 13" Trailer Wheel, 5 on 4-1/2"
    zoom_in View larger image
    W13-545VS --- 13" Trailer Wheel, 5 on 4-1/2"
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Linkedin
    • Pinterest
    MSRP:
    Was:
    (You save )
    star_border star_border star_border star_border star_border (No reviews yet) Write a Review
    Write a Review
    SKU:
    W13-545VS
    UPC:
    Availability:
    Available
    Weight:
    13.05 lb
    Shipping:
    Calculated at Checkout
    Adding to cart… The item has been added
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    • Overview
    • Torque Specs
    Product Description
    13" Wheel
    • Rim Diameter: 13"
    • Rim Width: 4.5"
    • Bolt Circle Pattern: 5 on 4.5"
    • Center Hole Diameter: 3.19"
    • Maximum Capacity per Wheel: 1,730 lb
    • Design: Galvanized Spoke
    • Offset: Zero
    picture_as_pdf Download Bolt Circle Template
    California Residents: Proposition 65
    Proposition 65
    ×
    Warning: Cancer and Reproductive Harm
    www.P65Warnings.ca.gov
    Torque Specifications
    Size Bolt Circle Off Set
    Recommended Torque (lb-ft)
    Steel Aluminum
    12" 4-4 or 5-4.5 0.00 50-75 95-105
    13" 4-4 or 5-4.5 0.00 50-75 95-105
    14" 5-4.5 0.00 90-120 110-120
    15" 5-4.5 0.00 90-120 110-120
    15" 6-5.5 0.00 90-120 110-120
    16" (1/2" Stud) 6-5.5 0.00 90-120 110-120
    16" (9/16" Stud) 8-6.5 0.00 90-120 125-130
    17.5" (9/16" Stud) 8-6.5 0.00 N/A 125-130
    17.5" (5/8" Stud) 8-6.5 0.00 275-325 (Flange Nut) 150
    Download Specifications
    Lug Nut Installation Sequence(s)
    Lug Nut Installation Sequence